Мова
RU | UK |

Старіння й нетримання

Що відбувається, коли людина старіє?

Що потрібно зробити в першу чергу, якщо близька вам літня людина втрачає контроль над роботою свого сечового міхура й кишківника? Намагайтеся не панікувати. Спершу вам обом може бути дещо ніяково. Але будьте певні: сечі — досить поширений стан, й існує чимало способів, завдяки яким ви можете допомогти йому чи їй подолати незручності.
 
Якщо старіння близької вам людини відбувалося на ваших очах, то ви не могли не помітити ті зміни, які сталися з її фізичним станом. Можливо, вона вже не настільки витривала й сильна, як колись. Мабуть, з часом погіршилися зір і слух. Це природні явища. 
 
І схожі ситуації можуть виникнути у зв'язку з роботою сечовивідної системи. З віком вона працює все менш продуктивно, ніж у молоді роки. І як наслідок, втрачається — частково або повністю — контроль над роботою сечового міхура й кишківника. Цей поширений стан називають нетриманням сечі. 
 
Нетримання сечі може викликати ніяковість і роздратування в близької вам людини. Відвідування туалету — така інтимна річ, яка ніколи не викликала труднощів, — тепер несподівано перетворилася на випробування.  
 
У такій ситуації вам залишається увійти в становище близької вам людини, намагаючись не ніяковіти й не осуджувати ситуацію, яка склалася. Дізнайтеся більше про нетримання сечі  й практичні поради, які допоможуть вам і вашим рідним. Піклуйтеся про них з любов'ю, і це може з часом допомогти вам зблизитися ще більше. 
 
Щоб краще зрозуміти стан, у якому перебуває близька вам людина, поміркуйте над тим, що відбувається в її тілі з плином часу.

Чому в близької вам особи виникає нетримання?

У процесі старіння ефективність злагодженої роботи внутрішніх органів, м'язів і нервових закінчень може значно знизитися. 
 
Для контролю над роботою сечового міхура й кишківника нам потрібні  та сфінктера. Ці важливі м'язи допомагають нам утримувати сечу й калові маси від випорожнення. З часом з різних причин ці м'язи можуть слабшати, унаслідок чого може виникнути сечі. Також може статися так, що нервові сполучення між мозком і сечовим міхуром можуть надсилати неправильні сигнали. 
 
І до всього цього, наші нирки й сечовий міхур через старіння можуть працювати не так ефективно, як в роки молодості. (Зазвичай у здорової людини зрілого віку функціонування нирок залишається в межах норми. Однак хвороби, ліки та інші фактори можуть призвести до дисфункції нирок.) 
 
До нетримання призводять такі зміни:  

Замовте безкоштовний зразок

Переконайтесь самі в перевагах продукції TENA

Які зміни відбуваються в нирках з віком?
У процесі старіння існує ризик погіршення роботи нирок: зменшується прилив крові до нирок, і внаслідок цього знижується вироблення вазопресину. Цей гормон регулює утворення сечі (відновлюючи водний баланс в організмі). Коли його кількість зменшується, утворюється більше сечі, зокрема в нічний час. Це ще одна з причин, чому літні люди змушені відвідувати туалет 1–2 рази за ніч.
Яких змін зазнає сечовий міхур з віком?
Сечовий міхур — це м'язовий мішок. З віком м'язи сечового міхура втрачають тонус і силу, унаслідок чого зменшується його здатність до стискання та скорочення. І як результат, потрібно більше часу для випорожнення сечового міхура, яке тепер не завжди відбувається повністю, і незначна кількість сечі залишається в міхурі. 
 
Сечовий міхур утрачає еластичність і більше не в змозі утримувати стільки ж сечі, як раніше. Рефлекс випорожнення спрацьовує тоді, коли сечовий міхур майже заповнений, і через це в літньої людини залишається менше часу на те, щоб дістатися до туалету. 
 
Уретра може закупоритися. У жінок таке явище трапляється через послаблення м'язів і опущення сечового міхура та піхви (пролапс). У чоловіків уретра закупорюється у зв'язку зі збільшенням простати. Дуже важливо виявити такий стан якомога раніше, щоб вчасно почати лікування.
 
Можливі симптоми
  • труднощі в процесі
  • відчуття, що сечовий міхур випорожнений не повністю після сечовипускання
  • слабкий чи перерваний струмінь сечі
  • часте бажання випорожнитися або часте сечовипускання в нічний час.
Неможливість випорожнити сечовий міхур повністю може стати причиною переповнення його залишковою сечею, що призводить до надмірного підтікання сечі за й виникнення інфекцій сечовивідних шляхів.
 
Якщо рухливість близької вам людини знизилася з віком, можливо, їй стало складніше відвідувати туалет. І в результаті літні люди не можуть дістатися туди вчасно, коли відчувають у цьому потребу. У такому разі вони стають залежними від таких доглядачів, як ви, що можуть їм допомогти подолати всі незручності, пов'язані з нетриманням. 

Дізнатися більше

Щоб бути чуйним доглядачем, вам потрібно розуміти, які процеси відбуваються в організмі у зв'язку зі старінням і як це впливає на здатність людини рухатися та мислити. Дізнайтеся більше про вікові зміни в тілі людини й про те, як допомогти вашому родичу в такій ситуації: