Мова
ru | uk |

Глосарій

Incontinence words and terminology.

Вправи для зміцнення м'язів тазового дна

Вправи для зміцнення м'язів тазового дна передбачають напруження й розслаблення м'язів тазового дна, що поліпшує підтримку сечового міхура й підсилює тиск, з яким закривається уретра.  Зміцнення м'язів тазового дна — це найефективніший спосіб знизити ймовірність виникнення нетримання будь-якого виду. Вправи для зміцнення м’язів тазового дна іноді називають вправами Кегеля.

Дерматологічне тестування

Процес перевірки засобів, щоб гарантувати їх делікатний вплив на шкіру в реальних умовах застосування.

Догляд при нетриманні

Догляд при нетриманні — це допомога людині в контролі роботи свого сечового міхура або процесу випорожнення. Для цього потрібно спершу визначити причину нетримання (тимчасову чи хронічну). Тут потрібно врахувати фактори зовнішнього середовища й необхідну підтримку, а також визначити можливі хвороби та стани, які можуть бути першопричинами нетримання. Таким чином можна буде визначити цілі й підготувати план відновлення. Догляд при нетриманні сприяє утриманню сечі й спрямований на запобігання розвитку нетримання за допомогою формування нових поведінкових звичок, плану відвідування вбиральні та іноді використання засобів захисту при нетриманні.  

Енурез

Енурез — це мимовільне сечовипускання. Нетримання сечі, яке відбувається під час нічного сну, називається нічним енурезом.

Закреп

Закреп (констипація) зазвичай визначається як труднощі, затримка або біль при випорожненні кишківника, при цьому кал не обов'язково ущільнений. Це явище досить поширене серед дітей.

Залишкова сеча

Сеча, яка залишається в сечовому міхурі після завершення сечовипускання. 

Затримка сечовипускання

Затримка сечовипускання виникає через труднощі при випорожненні й означає, що в сечовому міхурі залишається сеча навіть після сечовипускання. Причиною цього може бути, наприклад, збільшена передміхурова залоза.  Симптомом проблем випорожнення сечового міхура є слабкість потоку сечі, який може бути уривчастим, напруженим чи фактично виникати через якийсь час після здійснення спроби сечовипускання. Оскільки сечовий міхур залишається наповненим, це може призвести до надмірного протікання сечі при нетриманні.

Змішане нетримання

Буквально це означає прояв змішаних симптомів. Зазвичай поєднуються стресове й невідкладне нетримання. Невідкладна потреба випорожнитися призводить до спазмування сечового міхура, у той час як м'язи тазового дна недостатньо сильні для того, щоб запобігти цьому. У жінок це часто відбувається одночасно.  Якщо для вас характерні прояви обох симптомів, то часто один з них превалює. Тож рекомендується зосередитися на протидії саме тому, що виникає частіше.

Лікування нетримання

Існує велика кількість варіантів лікування нетримання сечі. Один з них — корекція способу життя й виконання вправ для тренування м'язів тазового дна, що сприяють зміцненню м'язів кора. Досить ефективним способом є зміна режиму вживання рідини, спорожнення сечового міхура або зниження ваги.

Менопауза

Період, під час якого припиняється менструальна діяльність.

М'язи тазового дна

М’язи тазового дна (або м'язи тазу) — це група м'язів, яка знаходиться в нижній частині черевної порожнини. Вони розташовані між лобковою кісткою (спереду) та основою хребта (ззаду) і виконують функцію підтримки сечового міхура й кишківника. Ослаблення цих м'язів може призвести до нетримання сечі, а при ураженні м'язів, що закривають анальний отвір, — до нетримання калу.

Надмірне підтікання сечі при нетриманні

Надмірне підтікання сечі при нетриманні виникає тоді, коли сечовий міхур не може повністю випорожнитися, а потім заповнюється залишковою сечею. Обструкція сечовипускального каналу та (або) розтягнення м'язів сечового міхура чи його надмірне заповнення можуть викликати надлишкове розширення сечового міхура, а потім — мимовільне підтікання. Збільшення простати у чоловіків часто є причиною надмірного підтікання сечі при нетриманні. Однак причиною можуть бути й інші фактори, такі як пошкодження нервів.

Надмірно активний сечовий міхур

Надмірно активний сечовий міхур — це загальний термін, який включає в себе цілий ряд проблем, пов'язаних з невідкладною необхідністю випорожнитися. Мова йде не лише про нетримання, а й про необхідність часто відвідувати вбиральню. Надмірно активний сечовий міхур, який іноді називають подразненим, зазвичай означає, що протягом дня, а часто й ночі, у людини часто виникає потреба в сечовипусканні. Пам'ятайте, що нормою вважається випорожнення сечового міхура 4–8 разів на день. Надмірно активний сечовий міхур є поширеним явищем серед старіших людей і серед жінок.

Нейрогенний сечовий міхур

Для утримання сечі та ефективного контролю випорожнення сечового міхура задіяно декілька м'язів та нервів. Ушкодження головного чи спинного мозку або ж нервів може вразити канали зв'язку між мозком та сечовим міхуром. У результаті виникає неспроможність контролювати роботу сечового міхура чи його повного випорожнення. 

Нетримання

Нетримання, або нездатність до утримування, може стосуватися як сечі, так і калу.

Ніктурія

Це потреба прокидатися вночі для сечовипускання один або кілька разів.

Нічне нетримання сечі

Нічне нетримання сечі або нічний енурез — це мимовільне сечовипускання під час сну після досягнення особою віку, у якому вона повинна вміти контролювати сухість уночі.  Ніктурія — це потреба часто прокидатися вночі для відвідування вбиральні.

Підтікання після завершення сечовипускання

Підтікання після завершення сечовипускання — це термін, яким позначають явище, за якого відбувається мимовільне сечовипускання відразу після того, як людина закінчила вивільнення сечі. У чоловіків це зазвичай трапляється після полишення вбиральні, а у жінок — відразу після вставання з туалету. Цей стан часто зустрічається у чоловіків з аденомою передміхурової залози або слабкими м'язами тазового дна.

Подразнений сечовий міхур

Подразненим називають міхур у разі виникнення цілого ряду проблем, пов'язаних із необхідністю сечовипускання. Мова йде не лише про нетримання, а й про необхідність часто відвідувати вбиральню. Іноді подразнений сечовий міхур називають надмірно активним. Це зазвичай означає, що для людини характерна висока частота сечовипускання протягом дня або й ночі (ніктурія). Пам'ятайте, що нормою вважається випорожнення сечового міхура 4–8 разів на день. 

Сечовипускання

Процес випорожнення сечового міхура (виведення сечі з організму).

Слабкість сечового міхура

Слабкість сечового міхура (яку також називають слабким сечовим міхуром) — це труднощі в процесі контролю сечового міхура, у результаті чого відбувається мимовільне сечовипускання. Є чимало різних причин як жіночої слабкості сечового міхура, так і слабкості сечового міхура в чоловіків. Правильний медичний термін для позначення слабкості сечового міхура — нетримання сечі..

Стресове нетримання

Стресовим нетриманням називають стан, за якого людина скаржиться на мимовільне протікання сечі (слабкість сечового міхура) після фізичного навантаження.  Таке навантаження може включати в себе фізичні зусилля або дії, такі як кашель, чхання чи сміх. При стресовому нетриманні зазвичай виділяється невелика кількість сечі, але це залежить від заповненості сечового міхура в момент здійснення на нього тиску.  Стресове нетримання, як правило, пов'язане з ослабленням м'язів тазового дна й може бути результатом фізичних змін, які відбуваються в тілі під час вагітності, пологів і менопаузи. У жінок стресове нетримання ще називають стресовим нетриманням сечі або нетриманням сечі при збільшенні тиску на сечовий міхур. 

Тренування сечового міхура

Тренування сечового міхура — це поведінкова техніка, метою якої є збільшення місткості сечового міхура й зменшення частоти сечовипускання. З часом поріг подразнення сечового міхура підвищується, і він стає спроможним утримувати більший об'єм сечі. Щоденник сечового міхура (також відомий під назвою «Щоденник вжитої рідини й випорожнення сечового міхура») — це перший крок до оцінки невідкладного нетримання сечі й визначення необхідного курсу тренування сечового міхура.

Функціональне нетримання

Це нездатність дійти до туалету завчасно через порушення функцій руху чи розумові хвороби, або ж через фізичні перешкоди в навколишньому середовищі.  Сюди можна віднести фізичні порушення, пов'язані зі старінням, або рухові обмеження, через які особа не здатна вчасно зняти одяг чи достатньо швидко переміститися з інвалідного візка на туалет. До фізичних перешкод, які не дозволяють вчасно дістатися до вбиральні, належать занадто велика відстань до туалетної кімнати або ж дезорієнтація, у зв'язку з чим людина не знає, де знаходиться туалет. 

Чутливий сечовий міхур

Цей термін часто використовується для позначення незначної слабкості сечового міхура або підтікання сечі, що є більш правильним.

Щоденник сечового міхура

Також відомий під назвою «Щоденник вжитої рідини й випорожнення сечового міхура». Кількість спожитої рідини прямо пропорційна об'єму виділеної сечі. Занотовуючи протягом трьох днів частоту сечовипускання, кількість сечі, а також об'єм вжитих рідин, їхній тип і час вживання, ви разом зі співробітниками сфери охорони здоров'я зможете оцінити рівень і тип нетримання сечі, а також визначити необхідне лікування. Наприклад, якщо сечовипускання відбувається частіше ніж 8 разів на добу, це може свідчити або про невідкладне нетримання сечі, або про інший стан, що вимагає додаткової діагностики й лікування.