Як допомогти близькій людині

Золота середина

Хвора людина відрізняється від здорової перш за все тим, що вона почуває себе скутою. Залежність від інших позбавляє її свободи вибору. Прикута до ліжка людина не може реалізувати свої бажання. Іншими словами, тим, хто доглядає тяжкохворих, слід постійно думати про його потреби, постійно передбачати ситуації, з якими хвора людина не впорається без сторонньої допомоги. «Може тобі щось потрібно?» - ставте це запитання якомога частіше, не даючи хворій людині відчути свою безпорадність та виключення з родини. Жодним чином хворий не має відчувати, що він тягар для оточуючих. При цьому, близькі не мають дозволяти хворому (навіть тяжкохворій людині) зменшувати рівень його можливостей. Уявлення про тілесну пасивність як невід’ємний компонент будь-якого захворювання зовсім неправильне. Тим, хто доглядає, не лише потрібно нагодувати та напоїти хворого, а ще й спробувати, щоб він це робив сам (звісно, наскільки дозволяє його стан).

Можливі ускладнення

Гіподинамія (зниження активності, негативно впливає на роботу всього організму, впливаючи на всі системи та органи. Щоб запобігти негативним наслідкам нерухомості, доглядаючий повинен мати чітку уяву про ускладнення, що супутні гіподинамії.

Суглоби та м'язи

Уникнути важкої рухомості суглобів, яка виникає внаслідок вимушеної бездіяльноості, допоможе легкий масаж. Корисні вправи з ручним еспандером та м’ячем. І все ж таки, кращою «вправою» для лежачого хворого – посильне самообслуговування (чистка зубів, операції з розчісуванням волосся). 

Шлунково-кишечний тракт

Лежачих хворих слід годувати в один і той самий час, тобто, не відходити від графіку «сніданок, обід, вечеря». Їжа має бути теплою і виглядати апетитно. У тих, хто довгий час прикутий до ліжка, як правило, втрачається апетит, і вони менше п’ють. Справа не лише в хворобі, а в небажанні зайвий раз кликати на допомогу сторонніх осіб. Йдеться, перш за все, про інтимні процедури. Будь-якій особі притаманно прагнення усамітнитися в певні моменти, і хворі не виключення. Доглядаючому слід добре продумати це питання.

Постільний режим завжди супроводжується безсонням. Сон стає поверхневим, переміщується вдень. Таке явище ще більше дезорієнтує хворого, посилює його розпач. Не давайте людині, прикутій до ліжка, спати вдень. Знайдіть хворому заняття (наприклад, давайте альбом з новими знімками родини). Прекрасною альтернативою є читання вголос. Людина, яку слухає улюблену книгу, навряд чи засне.

Засоби особистої гігієни

Слід потурбуватися про те, щоб хворому було спокійно та затишно в усіх аспектах. Намагайтесь, щоб неспроможність робити простіші речі жодним чином не принижувала його. Нестача руху, вікові зміни призводять до появи запорів. Частим використанням проносного справі не зарадиш, до того ж, хворий часто не має часу повідомити доглядаючому про свою потребу. В цьому випадку на допомогу приходять одноразові підгузки для дорослих та простирадла, що поглинають. Однак ці гігієнічні засоби  не можна надовго залишати без зміни. Прибираючи підгузки, необхідно кожного разу ретельно промивати забруднені ділянки тіла, і особливо ретельно – пахові складки. 

Профілактика пролежнів

Ще не так давно вважалося, що пролежні – неминучі наслідки нерухомого стилю життя, з якими доводиться рахуватися. Сьогодні можна з повною впевненістю сказати: запобігти розвиткові пролежнів цілком реально, навіть якщо людина прикута до ліжка чи інвалідного візка. Пролежні – ішемічний некроз шкіри з підшкірною клітковиною та інших м'яких тканин. Ось чому вони утворюються на ділянках, які довгий час наражаються на тиск чи тертя. В положенні на спині на ризик наражаються лопатки, лікті, хрестець, в положенні на боку страждають тазостегнові суглоби.   

Фактори, що сприяють ризику появи пролежнів:

  • знижена чутливість організму тяжкохворої людини (особливо в похилому віці). Організм, так би мовити, втрачає пильність і не подає завчасно сигнал про перевантаження
  • недостатня товщина шару жиру та м'язової тканини між кістним виступом та шкірою (тобто, відсутність своєрідної подушки, що зменшує тертя)
  • звужені атеросклеротичними бляшками судини, які не забезпечують повноцінного травлення тканин
  • волога шкіра – на ній спочатку легко виникають попрілості, потім пролежні, анемія, недостатнє травлення та інфекції.

для профілактики пролежнів слід преш за все звернути увагу на ліжко. Зменшіти тиск на хрестець можна максимально опустив узголів’я. пацієнтам, прикутим до ліжка, потрібні товсті поролонові подушки, які легко приймають форму тіла. Білизна має бути лише бабовняною. Не слід забувати про кріхти на простирадлі, ліжку – всі такі дрібниці є тягарем для безпорадної людини. Одним з найважливіших елементів профілактики є зміна положення тіла кожні дві години. Хворих, котрі взмозі хоча б трохи рухатися, слід навчити переміщуватися на ліжку самостійно, кожний час змінюючи положення тіла. 

Тому, хто доглядає тяжкохвору людину, простіше надавати грамотну допомогу, якщо він спирається на основний принцип роботи з хворими, який прийнятий в сестринській справі. Смисл цього принципу такий: надавати допомогу в усьому, з чим хворий не може впоратися самостійно внаслідок занепаду фізичних сил, волі, втрати навичок, і докладати всих зусиль, щоб він повернув собі незалежність та самостійність якомога скоріше.

Сайт "Доглядання близьких"

Перейти на сайт