Особливості гігієни хворих

Шкіра виконує важливі функції в обміні речовин, терморегуляції, захисту організму від хвороботворних мікроорганізмів, і т.д. Але все це можливо лише тоді, коли шкіра чиста.

На поверхні шкіри збираються мертві клітини, речовини, що виділяються з потом, мікроби, що знаходяться в повітрі та організмі. Через пошкодження шкіри мікроби можуть потрапити в організм та спричинити запалення.

Пам’ятайте! 

 • Через пригніченість хвора людина може втратити інтерес до своєї зовнішності, але найчастіше, їй подобається відчуття чистоти та приємної релаксації після вмивання.
 • Миття стимулює поверхневий кровообіг.
 • Частота миття залежить від фізичних потреб та бажання самого хворого. В нього не має бути неприємного запаху тіла чи подразнення шкіри.
 • Повне миття хворої людини слід планувати на час, коли присутні інші помічники.
 • Сеча та кал подразнюють шкіру і сприяють утворенню інфекційних пролежнів.
 • Часте миття з використанням мила та мочалки може пошкодити захисний водно-жировий шар шкіри, що сприятиме її сухості, лущенню та проникненню інфекції.
 • Шкіра осіб похилого віку більш суха та тонка. Через цю причину пошкодження шкіри в них виникають легше, а загоєння займає більше часу. Лікарські препарати, що виводять з організма воду, наприклад, сечогінні та пігулки, що використовуються при запорах, також сприяють сухості шкіри. 

Засоби для миття хворого  

Для очищення чутливої шкіри лежачих хворих рекомендується використовувати миючі креми. Вони містять спеціальні речовини, що запобігають сухості та подразненню шкіри. Слід використовувати миючий крем з рН 5,5. Це сприятиме збереженню нормальної мікрофлори та захисної функції рогового шару шкіри.

Для догляду за шкірою лежачих хворих не слід використовувати бактерицидне мило. Його застосування призводить до порушення нормальної мікрофлори шкіри та її кислої реакції. Збільшується втрата вологи шкірою; такі подразливі речовини як піт, сеча та кал, є збудникам захворювань і легко приникають крізь шкіру Розчинене у воді мило може відкластися на шкірі у вигляді  нерозчинних вапняних солей кальцію та магнію. При терті вони можуть стати причиною подразнення шкіри. При використанні звичайного мила слід ретельно змивати з тіла мильну піну, оскільки мило сушить шкіру. Обов’язково після миття використовувати крем для зволоження шкіри. 

Частота миття лежачого хворого  

 • Руки, обличчя, шию та зуби лежачого хворого слід мити та чистити кожного ранку перед їжею.
 • Щоденно вранці та ввечері слід проводити туалет промежини в направленні спереду назад. Хворих, що страждають на нетримання сечі та кала, слід підмивати частіше.
 • Ноги слід мити 2-3 рази на тиждень, ножні ванни робити за необхідністю.
 • Гігієну ротової порожнини слід робити щоденно (див. опис, що наводиться нижче).
 • Нігті на руках та ногах слід стригти раз на тиждень.
 • Голову хворому слід мити раз на тиждень.

 Миття лежачих хворих  

Лежачого хворого можна повністю помити у ванній, під душем чи провести повне обтирання тіла. При використанні ванни, температура води має бути 37-39ºС або вище, якщо стан хворого це дозволяє. При митті хворого у ванні не залишайте його самого, і постійно спостерігайте за його станом. Якщо хворий жаліється на погане самопочуття, то процедуру слід припинити. Миття під душем є більш гігієнічним, і хворі, як правило,   переносять його краще. Обтирання проводять тим хворим, яких не можна мити у ванні чи під душем. Очищуючою вологою серветкою можна обтирати все тіло щоденно, а в разі надмірного потіння – кілька разів на день. 

Миття хворих в ліжку  

Перед процедурою попросіть хворого опорожнити сечовий міхур. Температура повітря в приміщенні має бути не менш, ніж 24ºС. Температура води 37-40 ºС. В разі необхідності воду можна поміняти. При вмиванні обличчя та шиї хворого, перш за все, слід протерти очі теплою водою, потім лоб, щоки та підборіддя у відповідності за вказаним на малюнку напрямом. Потім миють рот, ніс та вуха. Шию хворого миють в останню чергу. При митті рук чи ніг слід діставати кінцівку з-під ковдри чи підкласти під неї рушника. Миють кінцівки переривчатими повторюваним рухами, рухаючись в напрямку кровоносних судин в напряму серця. Потім необхідно ретельно витерти та вкрити вимиту частину тіла. 

Для миття грудини та черева слід зняти з хворого сорочку та спустити ковдру до рівня стегон. Для миття спини хворий сам чи з допомогою доглядаючого перевертається на бік. Спину та бік слід мити масажними рухами в напряму від верхньої частини спини до седаліща та   витерти насухо. Потім перегорнути хворого на інший бік та витерти. Масажні рухи стимулюють шкіряний кровообіг.

Витираючи та миючи хворого слід уважно оглянути шкіру хворого в місцях можливого утворення пролежнів, а також в шкірних складках а області пахвових впадин, промежини та підгурдини залозами. Це місця найбільшого скупчення поту та бруду. Після миття ретельно промокніть тіло хворого та вкрийте теплою ковдрою. Але процедура миття ще не завершена. Якщо шкіра суха, то після миття слід нанести зволожуючий крем.                    

Догляд ніг  

При митті ніг можна робити ніжні ванні. Час процедури становить 20-30 хвилин

при температурі води 37ºC. У воду можна додати сіль для ванни. Огрубілу шкіру слід обробити пемзою чи спеціальною пилкою для шкіри (будьте обережні при використання терок – вони можуть пошкодити шкіру, особливо в діабетиків).

Після прийняття ванни слід ополоснути ноги хворого та витерти м’яким рушником. Особливо ретельно слід витирати пальці та проміжки між ними.

Обробляйте нігті хворого таким чином, щоб вони не виходили за межі пальця. Занадто короткі нігті призведуть до болю. Через пошкоджені місця може потрапити інфекція. Підпилювати слід ривками та дугоподібно. І, в решті решт, слід намастити шкіру на ногах кремом, що дозволить зберігти її еластичність. Не слід наносити крем між пальців ніг через можливої попрілості. Якщо попрілість вже є, слід прокласти проміжки між пальцями стрічками з бабовняноїї чи льняної тканини. Вони добре вбирають вологу і відокремлюють пошкоджені ділянки шкіри.    

Догляд ротової порожнини та зубів  

Ротову порожнину та зуби хворого слід чистит щоденно вранці та ввечері. Слід підняти узголів’я ліжка, щоб надати хворому напівсидяче положення.

Під підборіддя хворого підкласти рушника, та чистити зуби м’якою щіткою. Для чистки проміжків між зубами використовують зубні нитки. Після закінчення процедури можна використати рідину для полоскання порожнини рота, які на деякий час залишають відчуття свіжості. Якщо в хворого зуби відсутні, достаньо полоскання ротової порожнини водою. За наявності протезів їх слід видалити з ротової порожнини, потім промити під проточною водою за допомогою м’якої щітки. Зберігати зубні протези слід в банці з водою та закритою кришкою.  

Миття голови  

Голову хворого краще мити, якщо він знаходиться у напівсидячому чи сидячому положенні. При цьому бажано мати ще двох помічників.

 • В узголів’ї ліжка постілити клейонку, щоб захистити ліжко від вологи.
 • Плечі хворого вкрити рушником, щоб вода не затікала за шию.
 • Можна використовувати тазик, який розташовується за спиною; попросити хворого трохи закинути голову назад.
 • Змочити волосся хворого водою, легкими масажними рухами нанести шампунь та прополоскати волосся.
 • Для зволоження волосся можна використовувати бальзам.
 • Волосся висушувати рушником, в разі необхідності – феном.

Інтимна гігієна  

Проводячи процедури  інтимної гігієни, слід враховувати, що хворий може відчувати незручності та сором. В такому раз необхідно діяти особливо тактовно.

Для миття нижньої половини тіла та зміни підгузків краще за все використовувати миючі креми та вологі серветки, про які вже згадувалося. Вони не лише очищують та зволожують шкіру, але й заощаджують сили та час при догляді.

Пам’ятайте : вода та мило викликають сухість слизових оболонок та є причиною неприємного свербіжу та подразнення.  

Інтимна гігієна жінки

Якщо крім хворої в кімнаті присутні іншні особи, для збереження приватності її ліжко слід відгородити ширмою чи шторою. Ліжко слід прикрити спеціальним простирадлом, що вбирає, під яке покласти клейонку. Під область тазу можна поставити судно і проводити туалет, поливаючи промежину теплою водою.

При митті із застосуванням Миючого крему та спеціальної Рукавиці слід спочатку змочити останню теплою водою, вичавити 50 мл крему і легкими рухами в напрямку спереду назад очистити область промежини. За необхідності Рукавицю можна змінити. Область заднього проходу слід завжди мити в останню чергу, рекомендується ретельно витирати шкіру та намащувати захисним кремом. Під час миття необхідно перевірити стан шкіри та слизових оболонок.

Інтимна гігієна чоловіків

При проведенні інтимної гігієни у чоловіків слід враховувати, що миття статевих органів у чоловіків (особливо в молодих) може викликати ерекцію. В такому випадку миття слід припинити. Пеніс слід накрити серветкою, змоченою в прохолодній воді, і зачекати, поки ерекція не зникне.

Для миття слід використовувати м’який ватний томпон. Мити починають зпереду, від зовнішнього отвору сечовипускального каналу назад. Круговими рухами переміщуйте тампон за головку пеніса та крайню плоть. Видаліть скопчення змазки.

Після туалету зовнішнього отвору сечовипускального каналу та головки пеніса слід повернути крайню плоть на місце. Після цього необхідно вимити пеніс та яєчки, та також область заднього проходу. Шкіру витерти насухо легкими рухами, промокуючи її.