Причини нетримання

Чи виникає в більшості жінок порушення роботи сечового міхура після 53 років або до цього віку?


Результати

В цьому розділі Ви знайдете інформацію про те, як функціонує система сечовипускання, і чому іноді з нею трапляються проблеми. 

Як функціонує сечовивідна система

Функція нирок полягає в тому, щоб виводити зайві речовини з кровоносної системи, та відправляти їх до сечового міхура — порожнистого м'язового органу, який може розтягуватися та утримувати до 500 мл сечі при повному наповненні. При наповненні сечового міхура наполовину, сигнали про необхідність сечовипускання передаються нервовою системою до мозку, і сеча виводиться по сечівнику, що закривається двома сфінктерами. Внутрішній сфінктер відчиняється при повному наповненні сечового міхура, а зовнішній сфінктер може закриватися для забезпечення контролю за сечовипусканням. М'язи тазового дна, що знаходяться нижче сечового міхура та навколо сечовика, мають гарантувати їх правильне функціонування. Кожна третя жінка зіштовхується з порушенням цього процесу в певні періоди життя.

Які ж основні причини порушення функціонування сечового міхура?

Послаблення м'язів тазового дна.
У більшості випадків, порушення функціонування сечового міхура викликане послабленням м'язів тазового дна, які утримують сечовик закритим. Кожного разу, коли вони втрачають свою еластичність, навіть такі дії, як сміх, кашель чи біг можуть викликати протікання. Однак, їм знову можна повернути силу — перейдіть на сторінку Вправи та дізнайтеся про вправи для зміцнення м'язів тазового дна.

Зокрема, у жінок головним чином проблеми нетримання виникають внаслідок змін, що відбуваються під час вагітності, пологів та менопаузи (перейдіть на сторінку Для чоловіків, щоб дізнатися про причини порушення функціонування сечового міхура у чоловіків).

Ви народжували?


Скількі радощів приносить материнство (попри перші безсонні ночі...)! Але під час вагітності та народження дитини організм зазнає чимало змін: як гормональних, так і фізичних. Тому порушення функціонування сечового міхура є доволі розповсюдженим побічним ефектом після вагітності чи народження дитини. Сукупність гормональних змін, тиску матки на сечовий міхур та беспосередня напруга під час пологів — все це може призвести до зниження працездатності м'язів тазового дна.

Нетримання може трапитися під час вагітності, або вже після пологів. В деяких жінок - навіть після того, як їх діти виростуть. У тих, хто зіштовхується з нетриманням під час вагітності, такий стан є часто тимчасовим. Багато жінок відчули значне покращення, виконуючи вправи для зміцнення м'язів тазового дна, інформацію про які можна знайти на сторінці Вправи.

Менопауза

Інші фізіологічні та гормональні зміни відбуваються під час менопаузи. Зокрема, спостерігається нестача естрогенів у організмі. Це може викликати зміну положення сечового міхура, зменшити працездатність м'язів, що тримають його закритим.

Зайва вага

Якщо у Вас зайва вага, вона також може спричиняти додатковий тиск на м'язи черевного пресу чи м'язи тазового дна, та призводити до порушення функціонування сечового міхура.

 

Захворювання

Іншими причинами порушення функціонування сечового міхура можуть бути певні захворювання, такі як інсульт, деменція чи діабет. Часто це може трапитися внаслідок пошкодження нервової системи чи нервових закінчень, що запобігає правильній передачі сигналів між мозком та сечовим міхуром, або, у випадку деменції, здатності сприймати ці сигнали. Це може призвести або до гіперактивності сечового міхура (частого та багаторазового сечовипускання), або його недостатньої активності (неефективного випорожнення сечового міхура, що призводить до протікання).

Неврологічні травми

Хвороби Паркінсона, Альцгеймера, розчеплення хребетних дуг, розсіяний склероз або пошкодження головного мозку можуть вплинути на спосіб взаємодії мозку та сечового міхура. А це призводить до неспроможності контролювати сечовипускання.

 

Чи приймаєте Ви призначені медичні препарати для лікування іншого захворювання?

Нетримання може стати побічним ефектом певних медичних препаратів, а деякі лікарські препарати мають сечогінний ефект, що викликає часте сечовипускання. Якщо Ви нещодавно почали приймати чи змінили призначені Вам лікарські препарати, і це призвело до втрати контролю за сечовипусканням, необхідно звернутися до лікаря, щоб визначити, чи не є це можливою причиною порушення функціонування сечового міхура. Іноді можна замінити лікарські препарати, що приймаються для лікування інших захворювань. Або зменшити їх дозування без зниження ефективності лікування.

Інфекція сечових шляхів

Інфекції сечових шляхів можуть призвести до гіперчутливості сечового міхура. Таке трапляється, коли не повністю наповнений сечовий міхур неправильно надсилає термінові сигнали швидкого випорожнення організму.

При виникненні додаткових питань щодо порушення функціонування сечового міхура проконсультуйтесь з лікарем.